شماره مطلب: 16749

راه های مقابله با نفوذ فرهنگی/ توهم فرض کردن تهدیدات کمک به دشمن برای دستیابی به اهداف است

کوچک گرفتن دشمن و توهم فرض کردن تهدیدات آن، تردید در درست بودن مسیر و ناامید شدن از رسیدن به هدف از عوامل دست یابی دشمن به مقاصد شوم است.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان- طیبه محقق: مقام معظم رهبری سالها پیش از مخاطرات وتهدیدات فرهنگی سخن می گفتند و از واژه هایی مثل تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی استفاده می کردند و اخیرا نیز بعد از انجام مذاکرات مرتبا بر واژه نفوذ فرهنگی تاکید می نمایند، این امر اهمیت واولویت این مساله رانشان می دهد.

خطر نفوذ دشمن در دوره پسا برجام از هشدارهای معظم له بوده است؛ ایشان درتاریخ 25 شهریور سال جاری در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران فرمودند: «امروز نفوذ دشمن یکی از تهدیدهای بزرگ است برای این کشور، دنبال نفودند. نفوذ یعنی چه؟ نفوذ اقتصادی ممکن است که البته کم اهمیت‌ترین آن نفوذ اقتصادی است و ممکن است که جزو کم‌اهمیت‌ترین هم نفوذ امنیتی باشد. نفوذ امنیتی چیز کوچکی نیست اما در مقابل نفوذ فکری و فرهنگی و سیاسی، کم‌اهمیت است.» ایشان در ادامه افزودند: «از همه مهم‌تر نفوذ، نفوذ سیاسی و نفوذ فرهنگی است. دشمن سعی می‌کند در زمینه فرهنگی، باورهای جامعه را دگرگون کند؛ و آن باورهایی را که توانسته این جامعه را درسرپا نگه دارد جابه‌جا کند. خدشه در آنها وارد کند. اخلال و رخنه در آنها به وجود بیاورد. خرج‌ها می‌کنند برای این مقصود؛ این رخنه و نفوذ فرهنگی است»

همانطور که از تعاریف بالا بر می آید، نفوذ برای ایجاد رخنه و به سبب آن تغییر در یک سیستم پدیدار می شود. این تغییر می تواند در قالب های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی شکل یابد که نفوذ در افکار یک ملت و تغییر بینش ها و باور های آن ها از اهمیت بیشتر و قابل ملاحظه تری برخوردار است

منشا نفوذ فرهنگی

در نفوذ فرهنگی گاه عاملین نفوذ خارجی هستند وگاه نفوذی ها نیروهای خودی وداخلی هستند . در صورت نخست کار راحت تر وآسان تر می باشد چرا که شناسایی و مقابله با نیروی خارجی احتیاج به بصیرت وآگاهی بالایی ندارد وآحاد جامعه دشمن را شناسایی می کنند ولی در صورتیکه عامل نفوذی خودی باشد ؛ شناسایی کار آسانی نیست چرا که همانند یک غده سرطانی عمل نموده وهمه جا را فرا می گیرد؛در این نفوذ علاوه بر خود فروخته ها خودی ها نیز به عنوان پیاده نظام دشمن عمل می کنند.

مقام معظم رهبري براي روشن شدن اين امر، مفهوم استکبار نو را مطرح کرده و در اين باره مي فرمايند: «امروز سياست استکباري، استعمار فرانو است؛ يعني از استعمار نويني که در ده‌ها سالِ قرن گذشته وجود داشت، يک قدم بالاتر. استعمار فرانو يعني چه؟ يعني دستگاه استکباري کاري کند که عناصري از ملتي که اين مستکبر مي‌خواهد آن را قبضه و تصرف کند، بدون اين‌که بدانند، به او کمک کنند. دشمن، ايمان شما را سد مستحکمِ خود مي‌بيند و دلش مي‌خواهد اين سد برداشته شود. حالا عناصري از ميان خود ما بيايند و بنا کنند اين ديوار را تراشيدن يا سوراخ کردن. اينها گرچه خودي هستند، اما دارند براي دشمن کار مي‌کنند؛ دشمن هم روي اينها سرمايه‌گذاري مي‌کند»(۱۲/۰۲/84)

علاوه بر عوامل داخلی وخارجی درنفوذ می توان مساله نفوذ را از دو منظر دیگر نیز دسته بندی نمود و آن نفوذ فردی ونفوذ جریانی است . امام خامنه‌ای در دیدار با فرماندهان سپاه اهمیت این دو تقسیم بندی را اینگونه تبیین نمودند: «نفوذ جریانی از نفوذ فردی خطرناک‌تر است. نفوذ جریانی یعنی شبکه‌سازی در داخل ملت به‌ وسیله‌ پول و جاذبه‌های جنسی با هدف تغییر باورها، آرمان‌ها، نگاه‌ها و سبک زندگی. آماج نفوذ جریانی، نخبگان، افراد موثر، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران هستند. نفوذ خطر بزرگی است اصلي »

راههای مقابله با نفوذ

مسئله ی نفوذ یک مسئله برنامه ریزی شده در اتاق های فکر آمریکا با همکاری بیش از60 موسسه رسمی و100 موسسه غیر رسمی است که جامعه هدف آنها سه طیف مسئولین، نخبگان و مردم که سهم هرکدام از آنها برای نفوذ به این گونه است: مردم 20 درصد، مسئولین 20 درصد و نخبگان 60 درصد؛ بنابراین مشاهده می شود که بیشترین تمرکز آن ها بر نخبگان جامعه است.

درک و باور فتنه و عدم غفلت از وجود آن

کوچک گرفتن دشمن و توهم فرض کردن تهدیدات آن، تردید در درست بودن مسیر و ناامید شدن از رسیدن به هدف از عوامل دست یابی دشمن به مقاصد شوم است . مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند:

«اگر فرض کنیم دشمن بر سر هر راهی وجود دارد ، خردمندانه نیست که انسان ،دشمن را نبیند ، وجود اورا عدم فرض کند،چطور علیه ما توطئه نیست ؟ بعضی گفتند شما توهم توطئه می کنید ! توطئه ای وجود ندارد! من در پاسخ نشانه های توطئه ونشانه های خصومت را از اول انقلاب تا به امروز را در یک فهرست طولانی معرفی می کنم ونشان می دهم چطورعلیه ما توطئه نیست ؟... ما امروز به معنی حقیقی کلمه در دنیا دشمن داریم ».

تعمیق مبانی فکری و اعتقادی

در بخش باورها، دشمنان سعی می کنند که بینش ما را نسبت به هستی و انسان تغییر دهد. آنان می خواهند اعتقاد ما را نسبت به خدا، آغاز و انجام جهان، معنویات، روح، فرشته، وحی، حساب و کتاب عوض کنند؛ به کسانی که اعتقادات معنوی درستی با ماورای این عالم پیدا نکرده اند ، تلقین می کنند که همه این حرف ها خیالات است؛ عده ای نشسته اند و این مسائل را برای خود بافته اندمسلما اگر مبانی اعتقادی ضعیف باشد ، انسان به راحتی تسلیم می گردد رهبری تقوی را سد محکمی در مقابل فساد فکری واعتقادی ذکر می کنند: «دشمن بر اثر تجربه فهمیده که انسان ، آسیب پذیر است . می گویند: هر انسانی قابل فاسد شدن است، هرکس باشد، می توان فاسدش کرد. البته راست می گویند با یک استثنا «الا المتقین» متقین را نمی توان فاسد کرد. آنها این را یعنی معنای تقوی را دیگر نمی فهمند». ( بیانات 13/11/1377)

تقویت فرهنگ بومی

در بعد فرهنگ هم همانطور که بارها رهبر معظم انقلاب فرمودند بهترین راه مقابله با فرهنگ بیگانه، تقویت فرهنگ بومی است. فرهنگ بومی در کشور ما، فرهنگی ایرانی اسلامی است که مردم سال ها با آن آمیخته‌اند و این فرهنگ عاشورایی، فرهنگ مبارزه است که ما سال ها با این فرهنگ انقلابی زندگی کرده ایم.

بدگمانی و انزجار فکری و عملی ازاستکبار

در فرهنگ اسلام قاطعیت و ایستادگی در برابر دشمن از جایگاه بلندی برخوردار است. روحیه استکبارستیزی و انقلابی از نفوذ و دخالت دشمن جلوگیری می‌کند، تصور اینکه پس از برجام ادبیات ما نسبت به استکبار تغییر کرده است از خواسته دشمن است آنها خیال و تصور نفوذ، و دخالت را در سر می‌پرورانند، بنابراین نباید اجازه داد نگرش مردم نسبت به استکبار تغییر کند

بصیرت افزایی و نور افکنی

مهم ترین اصل مقابله با نفوذ دشمن افزایش بصیرت و آگاهی مسئولان و مردم است ، امام خامنه ای بصیرت را این گونه تعریف می نمایند:« اين بصيرتى كه در حوادث لازم است و در روايات و در كلمات اميرالمؤمنين هم روى آن تكيه و تأكيد شده، به معناى اين است كه انسان در حوادثى كه پيرامون او ميگذرد و در حوادثى كه پيش روى اوست و به او ارتباط پيدا ميكند، تدبر كند؛ سعى كند از حوادث به شكل عاميانه و سطحى عبور نكند.

به تعبير اميرالمؤمنين، اعتبار كند: «رحم اللَّه امرء تفكّر فاعتبر» ؛ فكر كند و بر اساس اين فكر، اعتبار كند. يعنى با تدبر مسائل را بسنجد - «و اعتبر فأبصر» - با اين سنجش، بصيرت پيدا كند. حوادث را درست نگاه كردن، درست سنجيدن، در آنها تدبر كردن، در انسان بصيرت ايجاد ميكند؛ يعنى بينائى ايجاد ميكند و انسان چشمش به حقيقت باز ميشود. اميرالمؤمنين (عليه الصّلاة و السّلام) در جاى ديگر ميفرمايد: «فانّما البصير من سمع فتفكّر و نظر فأبصر». (بیانات در جمع دانشجویان قم 1389)

***********

نظام سلطه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به علت از دست دادن منافع خود و با هدف از میان بردن آرمان‏های اسلامی و نیروهای انقلابی، از شیوه‏های گوناگونی همچون: محاصره اقتصادی، سیاسی، نظامی و انواع شیوه‏های فشار و ترس و تهدید و ... استفاده کرد و چون هیچ کدام از این راه‏ها نتوانست او را در رسیدن با اهداف پلیدش یاری کند، نفوذ فرهنگی را به عنوان تنها راه سازوکار موثر، در دستور کار خود قرار داد.

امام خامنه ای رهبر فرزانه وآگاه به زمان همچون امام خمینی رحمه ا... علیه، با ذکاوت وبصیرت خود همواره نقشه شوم دشمنان را شناسایی نموده و مکر و حیله آنها را برملا می نمایند؛ ایشان از سالها پیش خطر نفوذ را احساس ودر مناسبت های مختلف به مردم ومسئولین در این باره هشدار می دادند؛ ولی متاسفانه اکثر مسئولین فقط به صورت ظاهری وبصورت زبانی فرمایشات ایشان را تایید می نمایند، ودر عمل کاری از پیش نمی برند ، برای نمونه می توان به عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی یا تاکید ایشان بر راه اندازی شبکه ملی ، حمایت از تولیدات داخلی و... نام برد. پس برای جلوگیری از فتنه های جدید وسد نمودن راه نفوذ بیگانگان وشکر نعمت ولایت بر همه ولایت مداران فرض است تا رهنمود های ایشان را با جان ودل بپذیرند و در عمل پیاده نمایند. وپشت سر ایشان حرکت نمایند.

انتهای پیام/

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.